logo Facebook
i slova jsou činy

Novým radním ČTK je Aleš Mareček, RRTV i Rada ČRo si budou muset ještě počkat

08. července 2020 20:56

Sněmovna dnes nedokázala zaplnit volná křesla v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), ani v Radě Českého rozhlasu. Jedinou úspěšnou volbou tak bylo hlasování o novém radním České tiskové kanceláře (ČTK), kterým se stal Aleš Mareček.

Mareček, kterého navrhla ČSSD, byl jediným kandidátem. Získal 124 hlasů a zaujme tak křeslo po Michaele Marksové, která rezignovala 15. června. Bývalý sportovní novinář či zastupitel Prahy 13 funkci převezme na pět let.

Méně úspěšná byla volba do RRTV, ve které je taktéž uvolněno jedno křeslo. V prvním kole se vybíralo mezi bývalým šéfredaktorem Českých médií Janem Mrzenou, kterého navrhlo hnutí ANO, a Josefem Šlerkou, navrženým Piráty. Mrzena obdržel 54 hlasů a Šlerka 70. Ani jednomu se tak nepodařilo dosáhnout na kvorum 93 bodů nutné pro přímé zvolení a oba se tak pouze kvalifikovali do druhého kola.

O poznání méně přehledná pak byla volba do Rady ČRo, ve které jsou dlouhodobě neobsazena dvě místa. René Levínský získal 22 hlasů, Ondřej Matouš 83, Josef Nerušil 28, Nina Nováková 7, Jaroslav Šebek 63 a Ivan Vodochodský 72. Ani zde tak nikdo nebyl zvolen přímo a do druhého kola postupují Matouš, Vodochodský, Šebek a Nerušil.