logo Facebook
i slova jsou činy

Hana Dohnálková: Zadali jsme analýzu na téma „zastavení stíhání A. Babiše ve zpravodajství ČRo“

02. listopadu 2019 12:45 / autor: Jan Mrzena

Rada Českého rozhlasu má za sebou nabitý měsíc – už 9. října řešila na workshopu spolu s analytiky zadání tendru na analýzy pro radu, mezi 16. – 18. říjnem cestovala většina radních na zasedání EBU do Ženevy, 23. října po jednání předsednictva zorganizovala veřejnou debatu „Dezinformace a mediální manipulace aneb nebezpečné myšlenkování o fake news“. Posledního října pak proběhla letošní desátá veřejná schůze rady v Ostravě, které předcházelo tradiční neveřejné jednání předsednictva.

Generální ředitel René Zavoral informoval o kolektivním vyjednávání s odborovou organizací, „Předpokládám, že někdy v polovině listopadu kolektivní vyjednávání skončí a uzavřeme krátkodobou smlouvu na rok 2020. Má dvě části – ta jedna se týká benefitů pro zaměstnance Českého rozhlasu v sociální oblasti, ta druhá možného navýšení mezd. Já ještě v tuto chvíli nechci předjímat, nicméně jsme na dobré cestě nalézt kompromis, který je přijatelný pro vedení rozhlasu i pro odborové organizace. Předpokládám, že od prvního ledna mzdy vzrostou o nějaké procento nahoru.“

René Zavoral radním připomněl úspěšnou prezentaci tvorby Českého rozhlasu na letošní Prix Europe v Berlíně – Projekt 68 vyhrál v kategorii digitálních projektů. Informoval také o spuštění dalšího ročníku projektu Ježíškova vnoučata v polovině listopadu a o mezinárodní konferenci k 30. výročí sametové revoluce v nové budově Národního muzea za účasti exkluzivních hostů. Výročí bude rozhlas akcentovat nejen ve vysílání, ale i výstavou s názvem Schody času.

Rada poté vzala na vědomí Plán činnosti regionálních stanic ČRo na rok 2020, o kterém jí podrobně informoval ředitel Jan Menger. K tématu, jakož i k následné diskusi radních se vrátíme.

Předsedkyně Hana Dohnálková se vrátila k cestě do centrály EBU v Ženevě a uvedla, že podrobnosti zveřejní rada příští týden na webu. Obecné informace doplnil místopředseda Jiří Vejvoda, „S vedením EBU jsme velmi otevřeně probírali aktuální a někdy i docela bolavé záležitosti médií veřejné služby. Mluvilo se o systému vybírání poplatků, o konceptu spojování či nespojování rozhlasů a televizí a samozřejmě o technickém rozvoji vysílání. Poslední moje poznámka – Český rozhlas tam má velmi dobrý zvuk!“

Hana Dohnálková informovala o novém zadání analýzy pro rozhlasovou radu na téma „zastavení stíhání A. Babiše ve zpravodajství ČRo“. Analýzu by měli radní dostat koncem roku. Už v září se na neveřejné schůzi zajímal Vítězslav Jandák o propagaci Radia Junior. Podle jeho názoru mnozí rodiče o existenci tohoto rádia ani nevědí. Rada oficiálně požádala generálního ředitele o podrobnou prezentaci Rádia Junior, která by měla proběhnout na její prosincové schůzi.

V závěru vnesl do sálu trochu vzruchu Tomáš Kňourek. Podrobnosti přineseme zítra.

Příští schůze Rady Českého rozhlasu se uskuteční 27. listopadu.