logo Facebook
i slova jsou činy

Volební výbor doporučil zprávy ČT schválit, blíží se volba šesti radních

30. října 2019 09:14 / autor: Jan Mrzena

Volební výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby schválila Výroční zprávu o činnosti i Výroční zprávu o hospodaření České televize (obě za rok 2018). Diskuse výboru zabrala asi čtyři hodiny a do jisté míry odrážela to, co se v minulých týdnech odehrávalo na plénu sněmovny při projednávání starších televizních zpráv. Jestli je na svůj program sněmovna zařadí ještě letos, jisté zatím není. K podrobnostem se na Českých médiích ještě vrátíme.

V kuloárech už mediální vyjednavači řeší jak a kdy zorganizují volbu šesti členů Rady České televize. Ta bude nejen první volbou mediálních rad v příštím roce, ale bude především volbou klíčovou. Sněmovna bude volit hned šest radních a ti zásadně ovlivní budoucnost České televize – financováním počínaje a budoucí volbou generálního ředitele (a tím i nasměrování) televize. Volba může mít ambice zklidnit nervózní situaci, kterou po druhé prezidentské volbě vytvořil Miloš Zeman, když vyzval poslance, aby zrušili radu současnou tím, že dvakrát neschválí televizní výroční zprávy. Tlak na radu, Českou televizi a jejího generálního ředitele se začal lámat až minulý týden, když poslanci po dlouhých manévrech schválili její starší výroční zprávy. Volba také ukáže, jaká hlasovací mašina ve sněmovně na začátku roku 2020 bude fungovat.

Kdo a kdy konkrétně v Radě České televize skončí? Mandáty trvají podle zákona šest let. V březnu 2014 byl zvolen současný předseda Jan Bednář, ale také Luboš Beniak, Vratislav Dostál, Michael Hauser a Ivana Levá. Posledním tehdy zvoleným byl Richard Hindls, který však již členem této rady není. Bývalý rektor VŠE byl v lednu 2018 zvolen do Národní rozpočtové rady a výkon obou funkcí je neslučitelný. Uvolněné místo následně obsadil režisér Vlastimil Venclík. V současné době poslanci řeší, kdy volbu zahájí vyhlášením lhůty pro navrhování kandidátů. K tomuto kroku by mohlo dojít ještě letos.