logo Facebook
i slova jsou činy

O dvě místa v Radě ČTK se utkají tři kandidáti

13. září 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Do další volby členů Rady České tiskové kanceláře vyslaly poslanecké kluby navrhly tři kandidáty. ANO nominovalo opět Davida Soukupa a SPD Michala Semína. Novou tváří ve volbě je kandidátka Pirátů Angelika Bazalová. Sněmovna se pokusí v tajném hlasování vybrat dva nové členy ve středu 25. září v poledne. V tomto volební období už žádný další mandát v Radě ČTK neskončí. Hraje se o poslední dvě místa, která současná politická reprezentace obsadí. Sestava radních (až na Jaroslavu Wenigerovou) bude navíc řešit budoucí výběr generálního ředitele České tiskové kanceláře. Tato volba radních bude proto opět vyhrocená.

David Soukup je zastupitelem hnutí ANO v Praze 3, kde pracuje ve výboru pro dotační politiku a v redakční radě Radničních novin. Letos neúspěšně kandidoval do Rady ČRo i do Rady ČTK. Novinář, komentátor a spisovatel Michal Semín je bývalý ředitel Občanského institutu a místopředseda Akce D.O.S.T. Letos neúspěšně kandidoval do Rady ČTK, jeho jméno se současně v červnu stalo rozbuškou mezi Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem. Předseda ČSSD kvůli možné podpoře kandidáta SPD klubem ANO pohrozil odstoupením své strany z vládní koalice. Angelika Bazalová vystřídala během dvaceti let pozice redaktorky, dramaturgyně, moderátorky, vedoucí vydání a redakce či šéfeditorky v BBC a České televizi, kde patřila mezi klíčové osobnosti tehdejšího zpravodajství.

V červnu skončil mandát bývalého předseda rady Miroslav Augustin (ANO) a Jakuba Heikenwäldera (KDU-ČSL). Rada ČTK má mít sedm členů. V současné době pracuje v nekompletním složení – místopředsedy jsou Jaroslava Wenigerová (ODS) a Petr Žantovský (ANO), členy Jana Gáborová (SPD), Michaela Marksová Tominová (ČSSD) a Pavel Foltán (ANO).