logo Facebook
i slova jsou činy

Výroční zprávy České televize chce sněmovna projednat v pátek třináctého

11. září 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Poslanecká sněmovna do programu 34. schůze zařadila další pokus o projednání čtyř výročních zpráv České televize. Už tento pátek třináctého budou poslanci opět diskutovat o hospodaření a činnosti veřejnoprávní televize v letech 2016 a 2017. Předchozí body by neměly zabrat celý čas, a tak se dá očekávat, že dojde k další přehlídce diskusních příspěvků. Jestli dojde i na hlasování o starších zprávách, zatím jisté není. Vzhledem k tomu, že mezitím do sněmovny dorazily další dvě zprávy České televize (za rok 2018), nemají poslanci mnoho důvodů vlastní hlasování odkládat. Koneckonců i nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se chtěl zasadit o to, aby další oddalování hlasování o zprávách už nepokračovalo.

Luboš Zaorálek v rozhovoru pro Echo24.cz po svém nástupu do funkce řekl: „…v parlamentu visí šest zpráv České televize. Tak jestli se někomu na ČT něco nelíbí, ať to řekne. Ale je naprosto skandální, že se sněmovna té debatě vyhýbá. Co to je za hru? Tady parlament selhává v základní funkci. Odsouvá se to z důvodů, které mohu jenom tušit. Protože se čeká, až se to případně proti televizi bude hodit. Chci oslovit ostatní členy vlády, koalici, abychom tuto nedůstojnou hru ukončili.“

Neschválení výročních zpráv může vést k odvolání celé Rady České televize. Poté by bylo potřeba zvolit patnáct nových televizních radních. To je ovšem pro současnou sněmovnu nadlidský úkol. Vládní koalice nemá zpracovanou žádnou mediální politiku a při doplňování mediálních rad většinou společně ani nehlasuje. Neexistence rady by současně ponechávala Českou televizi bez kontrolního orgánu. To by přirozeně upevnilo postavení generálního ředitele a jeho týmu. Přitom volba pěti televizních radních bude probíhat příští rok, dalších pěti pak v roce 2021.

Pokud by se Poslanecká sněmovna k hlasování o zprávách dostala, je jisté, že je nepodpoří KSČM a SPD. Tedy strany, které většinou hlasují společně s vládními ANO a ČSSD. Pro získání dostatečného počtu hlasů je proto nevyhnutelné, aby s vládní koalicí hlasovaly i strany opoziční. V pátek třináctého se dozvíme více.