logo Facebook
i slova jsou činy

Volební výbor dnes uzavře nominace pro volbu členů Rady ČTK

10. září 2019 07:03 / autor: Jan Mrzena

Dnes skončila lhůta pro podávání nominací pro další volbu dvou členů Rady české tiskové kanceláře. Odpoledne úplnost nominací prověří volební. Předseda Martin Kolovratník (ANO) se chystá předložit návrhy na zářijové schůzi k hlasování. Sněmovna se tak pokusí radu zkompletovat ještě tento měsíc. Poslance tak po prázdninách čekají další „mediální“ úkoly.

Minulá volba byla dramatická, řešila se hlasitě nejen ve sněmovně, ale i na náměstích. Poslanci nakonec nikoho nezvolili. Hodně se mluvilo o Michalu Semínovi, v červnu se ke kandidátovi SPD nezvykle dramaticky vyjádřil i předseda ČSSD Jan Hamáček - pohrozil tehdy koaličním partnerům ukončením vládní spolupráce, pokud by se poslanci ANO podíleli na zvolení Michala Semína. Bylo to poprvé, co kvůli volbě radního chtěla některá vládní strana z vlády odejít. V červnové volbě kandidovali také Tomáš Mrázek (nominovaný ODS – bývalý předseda Rady ČTK), David Soukup (ANO) a Josef Šlerka (Piráti a KDU-ČSL).

V Radě ČTK skončil mandát předsedovi rady Miroslav Augustin (nominovaný ANO) a Jakub Heikenwälder (KDU-ČSL) 21. června. Nejmenší mediální rada je od té doby nekompletní a nemá ani svého předsedu. Rada ČTK má mít sedm členů (momentálně jich má pouze pět) – místopředsedkyní je Jaroslava Wenigerová (ODS), která dočasně chod rady řídí. Místopředsedou je Petr Žantovský (ANO), členy jsou Pavel Foltán (ANO), Jana Gáborová (SPD) a Michaela Marksová Tominová (ČSSD).