logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV: TV Barrandov porušila zákon hned čtyřikrát

08. září 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání opět řešila několik prohřešků TV Barrandov. Všechny vyřešila svou tradiční sankcí - upozornění na porušení zákona. Soukupova televize porušila podle rady 7. července licenční podmínky na programu BARRANDOV KRIMI. Programová specifikace má být zaměřena na pořady pro děti a na dokumenty převážně americké provenience pro různé věkové skupiny diváků.

Nejvíce problémů identifikuje vysílací rada stále v pořadech Jaromíra Soukupa. V Kauzách 10. října 2018 „moderátor v pořadu uvedl v souvislosti s Jiřím Melicharem, že „Tento pán poslal na účet LEV 21 čtvrt milionu korun“, a rovněž že „Financování politické strany podle zákona asi bylo také, ale minimálně je tak trochu podezřelé, protože jedním z hlavních sponzorů se stal pan Jiří Melichar. To je ten pán, kterého jsem ukazoval, ten pán, který je v celostátním pátrání, už o něm nikdy nikdo neslyšel, a živil se sběrem odpadu. No tak tenhle ten pán poslal 250 000 Kč, tedy oficiálně firma Velantis, které ovšem pan Melichar byl majitelem a jednatelem.“ Z dostupných informací však vyplývá, že uvedené výroky jsou nepravdivé, neboť Jiří Melichar nebyl v době uzavření předmětné darovací smlouvy jednatelem společnosti Velantis. Provozovatel tedy divákům neposkytl objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ zdůvodnila rada.

K dalšímu porušení zákona došlo v sérii pořadů Jaromír Soukup LIVE v období od 5. září do 10. října 2018. „Byli zde výrazně nadreprezentováni představitelé strany Realisté - třikrát byl přítomen Jiří Hynek, účastnil se také David Černohorský a senátní kandidát za Realisty Benjamin Kuras. Zástupci tohoto politického subjektu tak získali pro prezentaci svých názorů výrazně větší prostor, než by odpovídalo jejich skutečnému postavení na politické scéně České republiky. Provozovatel nedodržel zásady objektivity a vyváženosti, neboť v předvolebním období nenastavil efektivní a transparentní klíč pro výběr hostů účinkujících v daném pořadu, který by zajistil spravedlivé podmínky pro reprezentaci kandidujících osobností a subjektů. Výsledná nerovnováha v zastoupení kandidujících subjektů v pořadu Jaromír Soukup LIVE mohla nekalým způsobem zasáhnout do politické soutěže,“ uvedla rada v tiskové zprávě.

Také v pořadu Bez cenzury porušovala TV Barrandov v období od 9. září do 7. října 2018 zákon. „V pořadech získali prostor pouze někteří účastníci voleb - před prvním kolem senátních voleb získali prostor Petr Stuchlík (lídr kandidátky ANO v Praze), Leo Luzar (kandidát KSČM v MČ Ostrava-Jih), Vladimír Kratina (senátní kandidát v obvodu 26), Tomio Okamura (SPD, osobně nekandidující), před druhým kolem senátních voleb pak v pořadu vystoupil Pavel Bělobrádek, kandidát, který postoupil do druhého kola senátních voleb v senátním obvodu 47 - Náchod. Provozovatel nedodržel zásady objektivity a vyváženosti, neboť v předvolebním období nenastavil efektivní a transparentní klíč pro výběr hostů účinkujících v daném pořadu, který by zajistil spravedlivé podmínky pro reprezentaci kandidujících osobností a subjektů. Výsledná nerovnováha v zastoupení kandidujících subjektů v pořadu Bez cenzury mohla nekalým způsobem zasáhnout do politické soutěže,“ vysvětlila rada sankci.

Stále podobné porušování zákonů, stále stejná sankce. RRTV opakovaně poukazuje na zvýhodňování některých kandidátů v různých volbách. Má RRTV dostatek nástrojů, aby zakročila účinněji? Předseda Ivan Krejčí pro Česká média před časem napsal: „Nápravou se v daném kontextu míní, že provozovatel přijme taková opatření, aby se již po uplynutí stanovené lhůty nedopustil ve vysílání typově obdobného přestupku. To, zda se provozovatel nedopustil či nedopouští dalšího přestupku, prokáže monitoring vysílání. V současnosti probíhá další monitoring zpravodajských a publicistických pořadů v rámci standardního vyhodnocování předvolebního vysílání. Analytické zpracování bude probíhat několik měsíců. Pokud by rada na základě analytických výstupů vztahujících se k programu Televize Barrandov konstatovala podezření na opětovné porušení zákona, zahájila by řízení o přestupku. Pokud by řízení dané podezření potvrdilo, rada by v souladu se svými pravomocemi byla oprávněna uložit pokutu.“

Pokutu 400 tisíc Kč uložila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání TV Barrandov v srpnu za Kauzy Jaromíra Soukupa z 12. září 2018.