logo Facebook
i slova jsou činy

Radio Praha slaví 83. narozeniny změnou názvu na Radio Prague International

31. srpna 2019 23:13 / autor: Jan Mrzena

Už 83 let se lidé po celém světě mohou dozvědět o aktuálním politickém a společenském dění v České republice, kultuře, sportu, objevovat zajímavé osobnosti a události českých dějin. Pravidelné vysílání začalo 31. srpna 1936 v 10:00 prostřednictvím krátkých vln. Radio Praha za dlouhé roky své existence oslovilo miliony lidí, které tak získaly povědomí a vztah k naší zemi. Nově bude tato stanice Českého rozhlasu vysílat pod názvem Radio Prague International.

„Především v dnešní době narůstajícího množství fake news a snahy manipulovat historii, je Radio Praha ostrovem kvalitní žurnalistiky držící se všech novinářských principů a hlasem, který poskytuje pravdivý obraz o dění v Česku“, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Před válkou se stanice hlásila jako „krátkovlnná československá stanice Praha". Po válce se k identifikaci používalo v různých jazycích různého označení: Stanice Praha; Tady Praha - Československo; Hovoří Praha, Československý rozhlas - vysílání pro Afriku apod.  V 70. letech bylo užívání názvu Radio Praha posíleno vznikem Interprogramu Radio Praha. Plošně se toto označení ustálilo až v 90. letech, kdy se začalo používat spojení Radio Praha - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí.

Na samotném obsahu se příliš nemění, i když i zahraniční vysílání jde s dobou a začíná připravovat specializované podcasty. „Je to další cesta, jak dostat zajímavé reportáže a rozhovory k lidem, kteří se zajímají o Česko. Potenciál vidím především v anglickém jazyce vzhledem k oblibě podcastů na americkém kontinentu. Je to i šance jak oslovit početnou krajanskou komunitu, která dnes už nemluví česky, “ doplnila šéfredaktorka stanice Klára Stejskalová.  Ještě letos Radio Prague International také čeká přechod na nové webové stránky.