logo Facebook
i slova jsou činy

Zbyněk Stanjura: Jsem příznivcem kritické debaty na plénu. A až se dostaneme k hlasování, ať se poté všichni poslanci a poslankyně svobodně vyjádří

18. července 2019 13:00 / autor: Monitor

Před týdnem se poslanci mezi interpelacemi dostali k projednávání výročních zpráv České televize. Reakce Zbyňka Stanjury (ODS) mimo jiné i na projev poslankyně Terezy Hyťhové (SPD): "Já jsem se nesmál, paní poslankyně prostřednictvím pana místopředsedy, já jsem jenom zdvihnul obočí. Přečtěme si název bodu - Výroční zpráva o činnosti České televize v roce 2016. Vy jste mluvila o pořadu, o kterém máme debatovat, až tady bude Výroční zpráva o činnosti v roce 2018. Takže jste o dva roky vedle. O dva roky vedle. Jak souvisí to, co jste řekla, s tím materiálem, který jste tak podrobně načetla? Jsem si skoro jistý, že v tom materiálu není vůbec nic o tom slově - logicky, když je to za rok 2016 a vy mluvíte o pořadu z roku 2018. Ale nechme si debatu o tom pořadu, říkám, k roku 2018.


A já jsem samozřejmě příznivcem rozpravy na plénu. Já jsem určitě příznivcem rozpravy na plénu a myslím, že to sem patří. Ale pokud to jenom trochu jde, tak se držme toho roku. Anebo slučme rozpravu o všech zprávách dohromady. To je samozřejmě legitimní. A pak bychom mohli v této chvíli debatovat o hospodaření a činnosti České televize za roky 2016 až 2017. To je samozřejmě legitimní a bylo by to i pohodlnější pro řečníky a pro ty, kteří jsou připraveni, aby mohli reagovat.


Takže dneska to už nebudu navrhovat, na těch devět minut to nemá smysl. Ale v okamžiku, kdy se k tomu vrátíme, tak určitě navrhnu, abychom sloučili debatu minimálně vždycky za ten jeden rok. Protože ono se to prolíná, jak zpráva o činnosti, tak zpráva o hospodaření. Ono to spolu bezesporu souvisí. A pak bychom nemuseli čelit oprávněným výtkám pana poslance Nachera. Já s ním naprosto souhlasím.


Takže snažím se říct všem ostatním kolegům, kteří budou vystupovat, abychom se v této chvíli drželi roku 2016 a zprávy o činnosti. Nic víc. A já jsem příznivcem kritické debaty na plénu. Mně to nevadí, tak se k tomu vrátíme a budeme tomu věnovat další hodiny. A až se dostaneme k hlasování, ať se poté všichni poslanci a poslankyně svobodně vyjádří. To je všechno."