logo Facebook
i slova jsou činy

Vít Rakušan: Držme se faktů, nezkreslujme je a držme se i zákonů a vyhlášek, které se České televize týkají

16. července 2019 13:00 / autor: Monitor

Ve čtvrtek mezi interpelacemi se poslanci dostali k projednávání výročních zpráv České televize. Reakce Víta Rakušana (STAN) na pětatřiceti minutový projev Tomio Okamury: "Vrátil bych to k meritu věci, kde my projednáváme hospodaření České televize. A rád bych se podíval na nějaká čísla, konfrontoval bych je i s tím, co tady bylo před chvílí řečeno. Na konci roku 2015 bylo na účtech České televize 1,4 mld. korun. Již současné vedení České televize rozhodlo, že tyto prostředky bude investovat především do obnovy infrastruktury a budoucnosti České televize jako takové. Těch 1,4 mld. bylo v letech 2012 až 2017 investováno do následujících projektů: Výstavba nové budovy televizního studia v Brně a její vybavení, což stálo 470 mil. korun, nová digitální technologie pro výrobu zpravodajství - 218 mil. korun, výměna technologií, světel ve studijních komplexech v Praze a Ostravě. Původně tyto technologie byly ze 70. let a volaly po výměně. Stálo to 110 mil. korun. Obměna infrastruktury, což se týká vody, topení, chlazení, která rovněž pocházela ze 70. let byla na hraně životnosti. To stálo 265 mil. korun.

Obměna technologie kvůli přechodu na výrobu v režimu HD stála 270 mil. korun. I přes tyto investice dosahovala výše volných finančních prostředků na konci roku 2017 celkem 2,24 mld. korun. Dlouhodobý, nehmotný majetek se v pořizovacích cenách zvýšil mezi roky 2011 až 2016 z 2,5 na 3,4 mld. A dlouhodobý hmotný majetek se zvýšil 8,7 na 9,2 mld. Je potřeba ještě dodat jednu věc, která tady v té diskusi zapadla. Česká televize nesmí podle vyhlášky 504/2002 Sb., zákona o České televizi tvořit rezervní fondy. Volné finanční prostředky nashromáždila záměrně v letech 2008 až 2011, kdy došlo k navýšení televizního poplatku na současných 135 korun a zároveň ještě nebyla omezena reklama, tedy komerční výnosy České televize dosahovaly 1,48 mld. korun ročně, a to za účelem jejich využití v následujících letech.


Dovolte mi říct ještě jednu poznámku, která tady také od předřečníků nepadla. Vždyť k využití volných finančních prostředků vyzvalo Českou televizi v roce 2016 Ministerstvo kultury. A to konstatovalo, že tyto rezervy by neměly přesahovat 10 % ročních výdajů televize. To znamená 650 až 700 mil. korun. Prosím, držme se v této debatě faktů, nezkreslujme je a držme se i znalostí zákonů a vyhlášek, které se České televize týkají."