logo Facebook
i slova jsou činy

Wikipedie dnes nefunguje

21. března 2019 07:00 / autor: Jan Mrzena

Do války o text směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu v Evropském parlamentu vstoupil razantně hráč, kterého znají všichni uživatelé internetu. Jeho služby denně využívají miliony lidí a tak nějak si už ani neumí představit rychlé vyhledávání informací bez rychlého klikání v otevřené encyklopedii. Dnes ovšem mají smůlu - Wikipedie dnes na protest proti textu směrnice své služby vypnula. Aby bylo jasné, proti čemu Wikipedie protestuje, umístila před časem na stránky encyklopedie odkaz, kde zveřejnila text:

"POŽÁDEJTE EVROPSKÝ PARLAMENT, ABY ODMÍTL ČLÁNKY 11 A 13.

26. března bude Evropský parlament hlasovat o nové evropské směrnici o autorském právu. Tato směrnice přinese nové povinnosti pro webové stránky, které sbírají a organizují zprávy (článek 11) a nutí platformy k proaktivnímu prohledávání všech nahraných materiálů a k automatické blokaci všech potenciálních porušení autorských práv (článek 13).

Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce. Ačkoliv Wikipedie není přímo ovlivněna těmito ustanoveními, náš projekt stojí a padá se zbytkem internetu. Články 11 a 13 oslabí web i Wikipedii.

Hlasování se uskuteční již brzy.

Věnujte nám prosím dvě minuty svého času a řekněte svým zástupcům v Evropském parlamentu, že nepodpoříte takovou reformu autorského práva, která obsahuje články 11 a 13."

Text je doplněn odkazem "kontaktujte své europoslance". Nástroj pro vyhledávání europoslanců Wikimedia neprovozuje, a proto připojila informaci o podmínkách použití vyhledávače. Patrně nejen proto, aby popsala použití nástroje, ale i jako ilustraci, co všechno se může přijetím směrnice v současné finální podobě změnit.

Wikipedia tak víc, než kdo jiný v praxi ukazuje, jak směrnice může zasáhnout prakticky každodenní život miliónů.